Trots, eller tack vare pandemin startades fler företag än tidigare.

Företagarförbundet har sammanställt nyföretagandet under 2020 utifrån statistik från Bolagsverket som visar på en ökning med 14 procent jämfört med året innan. Totalt startades 73 500 nya företag i Sverige under 2020, vilket är rekord.

Av alla de som startade nya företag under 2020 valde så många som 78 procent att starta aktiebolag. Det är sannolikt en konsekvens av att kravet på aktiekapital i privata aktiebolag sänktes 1 januari 2020, från 50 000 till 25 000 kronor. En annan möjlig orsak är de stöd former som regeringen sjösatt under året som främst riktat sig mot Aktiebolag. (Först den 5 november meddelades ett krisstöd för enskilda näringsidkare)

Med ca 1 miljon små- och medelstora företag i landet skapas 4 av 5 nya jobb vilket visar på att intresset för nyföretagande är en viktig pusselbit för att lösa sysselsättningen i spåren av Corona krisen. Säger Mathias Rebane, näringspolitisk talesperson Företagarförbundet

Störst ökning skedde i Värmland, där det startades 28 procent fler företag jämfört med 2019. På andra plats kom Jönköpings län med 21 procent och trea blev Västmanland med 20 procents ökning. Lägst ökning skedde i Jämtland med 8 procent.

Ökning län för län:

LänABEHBKBAntalÖkning / Minskning
Blekinge län515149182684427%
Dalarnas län1214338428160219914%
Gotlands län30287903986118%
Gävleborgs län1056268323135912610%
Hallands län1816419659230934818%
Jämtlands län649171212843608%
Jönköpings län1689369634212536521%
Kalmar län878237342115115616%
Kronobergs län798199264102716619%
Norrbottens län1021285243133320018%
Skåne län72681912302299511126315%
Stockholms län20793397159716025521282012%
Södermanlands län1239358528165720114%
Uppsala län17914958914238926813%
Värmlands län1071343437146432529%
Västebottens län1093229264135217215%
Västernorrlands län933272443125217516%
Västmanlands län12473443710163827820%
Västra Götalands län915421643676711752131013%
Örebro län1294312427165517612%
Östergötlands län1861505676243928613%
Summa5768213427200035273461899714%
AB = Aktiebolag, E = Enskilda Näringsidkare, HB = Handelsbolag, KB = Kommanditbolag

”Nyföretagande är otroligt viktigt för både kommuner och regioner, de är framtida arbetsgivare. De små företagen betalar också skatt och bidrar till välfärden”, säger Boo Gunnarsson, företagsexpert Visma till Dagens Industri.

Varannan ung svensk vill starta företag

Varannan ung svensk (51 procent), i åldern 18-29 år drömmer om att starta eget företag enligt färsk statistik från Sifo som på uppdrag av Visma genomfört en undersökning bland landets medborgare. Bland hela befolkningen så funderar var tredje (32 procent) på att starta eget företag. Läs mer här.

Dela på facebook
Facebook
Dela på twitter
Twitter
Dela på linkedin
LinkedIn
Dela på email
Email
Dela på print
Print

Lämna ett svar