Butikerna säljer mer – men räcker det för de små?

Blurred big sales on Black Friday. On sale in a clothing store i

I juni ökade svensk detaljhandel återigen, enligt färsk statistik från SCB. Försäljningsvolymen gick upp med 1,0 procent jämfört med maj, och jämfört med samma månad förra året handlar det om en ökning på hela 6,6 procent. Sällanköpsvaror – kläder, möbler, elektronik och liknande – gick starkast med en uppgång på 8,0 procent, medan dagligvaruhandeln utanför Systembolaget ökade med 5,3 procent.

Siffrorna låter onekligen positiva, och för den som driver butik eller handlar med varor är det goda nyheter efter några tuffa år. Många minns fortfarande 2022 och 2023, då höga priser fick kunderna att dra i handbromsen och försäljningsvolymerna sjönk rejält. Nu ser det ut som att både dagligvaror och sällanköpsvaror är tillbaka på ungefär samma nivåer som under toppåret 2021 – och en bidragande orsak är att matmomsen halverades i april i år, vilket gett extra fart åt dagligvaruförsäljningen.

Men vad betyder det egentligen för dig som driver ett mindre företag i handeln? Här finns anledning till både glädje och en nypa försiktighet.

Den positiva nyheten är att hushållen faktiskt handlar mer – inte bara betalar mer för samma sak. När volymen ökar, inte bara priserna, betyder det att människor har fått tillbaka lite av köpkraften. Inflationen har fallit tillbaka och ligger nu nära målet på två procent, vilket gör att plånboken räcker längre. Det är goda nyheter för den lokala klädbutiken, cykelhandlaren eller inredningsbutiken som länge fått se kunderna vänta med sina inköp.

Samtidigt är det värt att komma ihåg att den här återhämtningen kommer efter en period då försäljningen faktiskt sjönk rejält. Att vara tillbaka på 2021 års nivå är förstås bättre än att ligga kvar på botten – men det är inte samma sak som en verklig högkonjunktur. Många småföretagare har under de senaste åren fått äta upp marginaler, skjuta på investeringar och hålla i pengarna hårdare än på länge. Att försäljningen nu ökar betyder inte automatiskt att lönsamheten är tillbaka på samma nivå.

Det är också stor skillnad mellan hur olika branscher och orter utvecklas. Statistiken visar ett nationellt genomsnitt, men bakom den siffran döljer sig butiker som går riktigt bra och andra som fortfarande kämpar. Konkurrensen från stora e-handelsjättar och kedjor har inte försvunnit bara för att den totala försäljningen stiger – tvärtom kan uppgången till och med gynna de aktörer som redan har starkast finansiella muskler och bäst logistik, medan den lilla butiken på hörnet får jobba hårdare för att synas.

Så vad ska man ta med sig som småföretagare? Att konsumtionsviljan är på väg tillbaka är ett gott tecken – det ger utrymme att våga satsa lite igen, kanske testa en ny produkt, förlänga öppettiderna inför hösten eller investera i marknadsföring. Men det är fortfarande klokt att hålla koll på sina egna siffror snarare än att luta sig mot nationella genomsnitt. En stark månad för detaljhandeln som helhet säger inte allt om hur just din butik mår.

Sammantaget pekar juni-siffrorna åt rätt håll för den som säljer varor i Sverige. Frågan är om uppgången håller i sig genom hösten – och om den når hela vägen ut till de mindre butikerna, inte bara de stora kedjorna.


Källa: SCB.se

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hjälp till att påverka! Bli medlem

Som medlem är du med och påverkar politiker till ett bättre företagarklimat.
Men du får också medlemsförmåner som företaget sparar på. (I genomsnitt 6500kr)

Varmt välkommen som medlem! 
Mats Assarsson, ordförande.

PS. lägst avgift i landet – endast 1300 kr