Jimmi Åkesson för 15e gången i Almedalen

SD Jimmie

Jimmies budskapet var att Sverige är på väg åt rätt håll efter fyra år med Tidösamarbete, men att partiet vill fortsätta och skärpa den inslagna politiken.  Han framställer sig själv som den kapten som ”tagit tag i rodret”.

Åkesson framställde den gångna mandatperioden som framgångsrik för SD och det han kallade det “blågula laget”. Han lyfte bland annat kriminalpolitik, migration, sänkta skatter, lägre bränslekostnader, stärkt ekonomi och billigare tandvård som exempel på områden där han menade att utvecklingen vänt. Han sa att “många kurvor pekar i rätt riktning” och att Sverige blivit tryggare, även om han samtidigt sa att läget fortfarande inte är bra.  

Jimmie pratade om att man skall få vara trygg, fri och svensk i Sverige.
Ett centralt tema var trygghet. Åkesson kopplade trygghet till hårdare kriminalpolitik, längre fängelsestraff, minskad invandring och ökade krav på den som vill ta del av välfärden. Han sade att SD vill fortsätta “knäcka brottsligheten”, hålla fast vid en stram migrationspolitik och ställa tydligare krav på bidragstagare och nya medborgare.  

Åkesson anklagade tidigare S-ledda regeringar för att ha skapat otrygghet, splittring och samhällsproblem, till och med förstörde Sverige. Han varnade för att ett maktskifte skulle innebära ökad invandring, högre skatter, dyrare bränsle och svagare kriminalpolitik. Han riktade särskilt hård kritik mot Magdalena Andersson och Vänsterpartiet, bland annat i frågor om islamism och regeringsunderlag.  

Jimmie vigde en stund i talet åt en berättelse om Amina som han byggde förslaget om att förbjuda Burka, Niqab eller motsvarande täckande av kvinnors hår i Sverige för unga flickor och kvinnors skull.

Han tog även upp utrikespolitik och beskrev SD som ett parti som stödjer Ukraina, oppositionella krafter i Iran och Israels rätt att försvara sig mot Iran och Iranstödda grupper. Samtidigt kopplade han detta till sin återkommande kritik mot islamism, både internationellt och i Sverige.  

Jimmie varnade för chockhöjda bränslepriser, ökad invandring, kravlöshet, bidragsfusk, daltande med kriminella om Socialdemokraterna vinner valet. Han varnade också för Socialdemokraternas förslag om att helt ta bort karensavdraget och belasta företagen med mer kostnader för att anställa. Jimmie menar att detta inte går ihop med ambitionen att skapa mer jobb.

Ett konkret politiskt vallöfte från Sverigedemokraterna var ett medborgarveto mot så kallad tvångsblandning. Åkesson kritiserade idéer om att bygga hyresrätter i villaområden för att blanda befolkningen socialt och lovade att SD vill ge boende i villaområden möjlighet att stoppa sådan byggnation. Han beskrev detta som demokrati och medborgarmakt.  

Åkesson försökte samla väljare kring bilden av “vanligt, hederligt folk” mot ett politiskt etablissemang (läs S) som han menade har svikit Sverige. Den återkommande parollen var att SD vill “göra Sverige till Sverige igen”.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hjälp till att påverka! Bli medlem

Som medlem är du med och påverkar politiker till ett bättre företagarklimat.
Men du får också medlemsförmåner som företaget sparar på. (I genomsnitt 6500kr)

Varmt välkommen som medlem! 
Mats Assarsson, ordförande.

PS. lägst avgift i landet – endast 1300 kr