Debatt
I måndags presenterade och överlämnade Svenska kraftnät en översyn och rekomendation till regeringen som ingen verkar vilja ha förutom Svenska Kraftnät själva. Efter drygt fem års utredning av de svenska elprisområdena så kom man fram till att föreslå – “gör ingenting”.
I fem år har man använt en europeisk metod för analysen som kommer fram till att samhällsnyttan för Sverige inte skulle öka. Samtidigt medger svenska kraftnät att analysen inte tillräckligt tar hänsyn till svenska förhållanden. Och Överväger därför att starta en ny utredning? När en sådan kan starta, om den skall starta och hur lång tid den kommer att ta isåfall är oklart, kanske ytterligare fem år. Samtidigt som Svenska Kraftnät tar emot enorma belopp I flaskhalsavgifter under uterdningstiden. Beräkningar talar om 150 miljarder bara sedan 2020. Samtidigt som elkonsumenter och företag I södra Sverige stundom betalar 50-60 gånger högre elpris än konsumeneter och företag I norra Sverige. Men SVKs översyn har en lösning för detta – Tyskland föreslås införa elprisområden som skulle sänka priserna för norra tyskland och dra med sig södra Sveriges priser. Bekymret verkar dock vara att det inte finns något stöd för att införa elprisområden I Tyskland, även om kraven funnits där sedan drygt 10 år tillbaks samtidigt som Sverige införde sina elprisområden.
Ebba Busch var vansinnig på tyskarna och lovade att säga till på skarpen till sin tyska kollega I vintras, för att förmå dem att införa elprisområden. Denne dök dock aldrig upp till mötet I Brussel och den skarpa tillrättavisningen kom av sig och sedan dess verkar ilskan från Ebbas sida lagt sig.
Trots att många olika modeller lagts fram av olika aktörer för att få bukt med de djupt orättvisa och konkurrensnedvridande energipriserna, såsom Sverigepriser, BEKENmodellen, Tvåprismodellen, Lokalnätsmodellen så tenderar beslutsfattare inom regering och kumpanerna på Svenska Kraftnät helt ovilliga att lyssna på de svenska kunderna och väljarna. Det är svårt att förstå varför, eller är det så enkelt att flaskhalsavgifterna tillsammans med energiskatt och moms på energi är en så betydande intäkt numera att de helt enkelt inte vill?
Man kan jämföra engagemanget med när matpriserna höjs så blir ansvariga för ICA och Coop uppkallade till finansministern. I det fallet är momsintäkterna ganska små men när elpriserna skenar så händer ingenting, samtidigt som intäkterna för staten är stora.
Ebba Busch duckar för frågan bakom EU-regeleringar kring elnätet, vikten av att bygga ny elproduktion och att stamnätet måste byggas ut. Frågor som är komplexa och svåra för konsumneten att förstå, och så tystnar protesterna. Likväl så återstår konsumenetrnas och företagens galopperande elpriser från och till. Priser som är så volatila att företagen inte vågar satsa på etablering I södra Sverige som leder till att jobb uteblir I en region där arbetslösheten och utanförskapet är bland de högsta I landet.
Uppmaningen blir till inte bara energiminstern, utan till hela den regering som hoppas bli omvald om ett drygt år, att sätta kunderna, konsumenterna och väljarna i fokus för energiprisfrågan NU!
Vi har tre krav som också är lösningar:
- Gör ett Elprisområde av hela Sverige. Det kommer att leda till höjda priser i norr och sänkta i söder.
- Sänk energiskatten motsvarande den höjning som ett gemensamt elprisområde innebär för SE1. Det innebär att förändringen av elprisområden inte drabbar norra Sverige. (energiskatten har höjts med 44 procent sedan 2017, så det finns plats för att backa den.)
- Sänk momsen från 25 till 10 procent på samma sätt som Finland gjort. Det är inte hederligt att fortsätta dränera företag och hushåll på deras surt förvärvade slantar.
Mats Assarsson, Förbundsordförande, Företagarförbundet (FF)