Jimmie Åkesson klev upp på Almedalsscenen full av självförtroedne efter att som han själv sa att de numera äntligen efter många års arbete får vara med och genomföra sin politik I samarabetet med Tidö-regeringen. Åkesson inledde talet med att lyfta globala maktspel, bland annat stöd för USA:s åtgärder mot Iran och Israels rätt till självförsvar.
Budskapet var att krafttag är ibland nödvändiga och att västerländska värderingar måste försvaras. Likaså är det Sverigedemokraternas ambition att fortsätta med det stöd som Sverige ger Ukraina så länge det behövs.
Han överraskade också med att be om ursäkt för partiets antisemitism på 80‑ och 90‑talet, när han hänvisande till vitboken om Sverigedemokraternas historia som släpps under veckan. Jimmie vill göra slut på “brunsmetningen” och därmed framstå som ett moget regeringsparti.
Kritik mot integrationspolitiken
Jimmie gav hård kritik mot Socialdemokraternas integrationsförslag, ospecificerat pekande på tvångsförflyttningar där vanliga svenskar skall blandas med invandrare. Ett integrationsprojekt som Jimmie lovar att ta hård strid emot. I och med detta så har jimmie flyttat tillbaks tyngdpunkten till integrationsfrågan I jämförelse med förra året då skolpolitiken skulle bli SDs nya stridsfråga.
Hur påverkar SD:s politik småföretag?
1. Handel och internationell konkurrenskraft
Åkesson betonade vikten av frihandel och en stabil omvärld för svensk välstånd.
Effekt för småföretag med export- eller importintresse kan vinna på tydligare internationell handelspolitik. Dock var konkreta åtgärder oklara .
2. Tillit och internationella relationer
SD:s utpräglade utrikespolitik (Iran, Israel, USA) kan stärka förutsägbarhet i vissa ekonomiska samarbeten – men också skapa politiskt oro i andra marknader.
Effekter för småföretag som exporterar till Mellanöstern eller Iran – här kan SD:s linje påverka både marknadstillträde och uppfattningen av Sverige globalt.
3. Arbetskraft och integration
Jimmies hårda retorik kring integrationspolitik och tvångsförflyttningar skulle kunna signalera åtstramning på arbetskraftsinvandring.
Småföretag som är beroende av utländsk arbetskraft (t.ex. restaurang, hantverk) kan drabbas av svårigheter att rekrytera.