Systemet för kompetensförsörjning fungerar inte. Det slår Almega Utbildningsföretagen fast i en ny rapport och föreslår en rad nya politiska satsningar. Per Hammar från Almega Utbildningsföretagen säger att svenska företag måste kunna lita på att de kan få tag på rätt kompetens.
I en ny rapport föreslås bland annat satsningar på fler platser på yrkeshögskolan, kommunal yrkesutbildning för vuxna och arbetsmarknadsutbildningar, större möjligheter att utbilda medarbetare på företagen.
Företagarförbundet är glada över Almegas initiativ i frågan och har sedan Coronapandemin argumenterat för en slags Lärlingsutbildning på plats i företagen som vi kallar Tillväxtjobb. En skräddarsydd utbildning för respektive bransch och företag som kombineras med arbete, och som efterhand växlas ner i tid och arbetstiden växlas upp.
Detta ger företagen den kompetens de efterfrågar samtidigt som arbetssökande från dag ett kan starta på ett riktigt jobb , som om de gör bra ifrån sig där och på den medföljande utbildningen har stor chans att resultera i ett riktigt jobb.
Läs mer om Almegas förslag till kompetensutbildning här
Läs mer om Företagarförbundets modell ”TILLVÄXTJOBB” här