– Säger familjeföretagaren Lena Kempe
Sänkta arbetsgivaravgifter är den i särklass viktigaste frågan för många småföretagare. Mellan 1 april 2026 och 30 september 2027 gäller en tillfälligt sänkt arbetsgivaravgift vid anställning av unga. Reformen sänker visserligen lönekostnaderna rejält men många småföretagare vill hellre se en permanent sänkning av arbetsgivaravgiften för fler grupper.
Tanken med den tillfälliga reformen, som sänker arbetsgivaravgiften med ungefär en tredjedel för unga mellan 18 och 23 med en månadslön upp till 25 000 kr, är att underlätta rekrytering, hjälpa fler unga att få sitt viktiga första jobb och frigöra utrymme för företagens tillväxt.
–Den sänkta arbetsgivaravgiften sänker kostnaden för att anställa unga, vilket gör att fler företag överväger att ta risken att anställa en ung person utan erfarenhet, säger Lena Kempe, vd på familjeföretaget Daftö Resort i Strömstad, som anställer många unga sommarjobbare.
Bredare sänkning kan behövas
Hon anser att arbetsgivaravgiften för unga bör sänkas permanent och att den bör ligga på ungefär 20 procent. Samtidigt betonar hon att även andra åldersgrupper befinner sig i ett utsatt läge på arbetsmarknaden. Politikerna har med andra ord anledning att även överväga en bredare permanent sänkning av arbetsgivaravgifterna. Risken med en tidsbegränsad sänkning är att de unga som fått jobb riskerar att sägas upp när arbetsgivaravgiften återigen höjs till drygt 31,5 procent i oktober 2027.
En sänkt arbetsgivaravgift för unga skulle göra stor skillnad och skapa incitament för företagare att fortsätta anställa yngre medarbetare. Ett argument för en permanent sänkning av ungas arbetsgivaravgifter är att företag behöver lägga mer tid och resurser på att handleda unga medarbetare jämfört med äldre och mer erfarna.
–Jag ifrågasätter den post i dagens arbetsgivaravgift som heter allmän löneavgift och som ligger på 11,62 procent, det är en intäkt som staten bör ta in på något annat sätt, säger Lena Kempe.
Text: Annika Wihlborg